OECS

Schedule

1.  DATE AND VENUE

        DATE: November 10th – 13th, 2016

       Pool Competition: November 10th – 12th, 2016

                VENUE:  Shrewsbury Aquatic Centre
                                 Ratho Mill, St Vincent & the Grenadines

                POOL SPECIFICATIONS: 6 LANE 25 M POOL, Colorado Electronic Timing System

       Open Water Competition: November 13th, 2016

       Venue: Paradise Beach Hotel, Villa

2.  SCHEDULE

  • Wednesday 9th November: Arrival of teams
  • Thursday 10th November (Day 1): Warm up 3:30 – 4:50 pm
    • Technical Meeting SW & OW- 3:00 p.m. (Shrewsbury Aquatic Centre)
    • Competition Starts 5:00 p.m.
    • Opening Ceremony 6:30 p.m.
    • Relays – 7:00 p.m
  • Friday 11th November (Day 2):
    • Warm-up: 8:00 a.m. – 9:50 a.m.
    • Competition Starts 10:00 a.m.
  • Saturday 12th November (Day 3):
    • Warm-Up: 8:00 a.m. – 9:50 a.m.
    • Competition Starts – 10:00 a.m.
    • Awards and closing of pool event: following completion of pool competition
    • E.C.S. Congress: Following the Awards ceremony. (SAC)

Social Event – Paradise Beach Hotel (Time to be announced)

  • Sunday 13th November (Day 4):
    • Medical Check – 8:15am
    • Open Water Registration completion – 8:15 a.m. – 9:00 a.m.
    • Competition Starts – 9:30 a.m.
    • Awards and Closing Ceremony – Following the completion of the Open Water events.
  • Monday 14th November:
    • Departure of Teams

Download PDF

 

Results

image

Day 1- November 10th Thursday

Attached are the results of the first Day of the OECS Swimming Champs 2016. A great effort by the swimmers especially considering the conditions. As agreed at the Technical meeting, the results today will not count toward the overall country championship but swimmers will be awarded medals. This was in recognition of the fact that Antigua did not have most of their team here (this was no fault of their own).

The Medley Relays scheduled for this evening will be swam at the end of the day tomorrow

There will be a short opening ceremony at some point tomorrow and we will advise the time. 

The meet results are on Meet Mobile at “26th Annual OECS Swimming Championships”. Live streaming is also at:

http://www.multinetsolutions.com/Live_Stream_9QJH.php?no_redirect=true. We apologize for the lack of proper audio and are working to correct the technical problem.

pdfOECS 2016 Results: Day 1- Thursday

 

Day 2- November 11th Friday

Attached are the results for Day 2 of Competition. Again a great effort by the swimmers and teams considering the conditions. 

Weather permitting, we hope to hold a shortened opening ceremony at 10am this morning (Saturday).

The meet results are also on Meet Mobile at “26th Annual OECS Swimming Championships”.

See you at the Pool or Watch the Pool Competition live via the following link:

http://www.multinetsolutions.com/Live_Stream_9QJH.php?no_redirect=true

pdfOECS 2016 Results: Day 2- Friday

 

In 2015 our team brought home 33 medals at the OECS Swimming Championships. As of the end of Day 2 we had 27 medals… I wonder what day 3 will bring????

If our swimmers keep this up SVG will have some of our best results ever! See below summary of Team SVG’s results from Day 1 and Day 2 of Competition.

 Gold 10
 Silver 10
 Bronze 7
 Total 27

In the Girls events:

  • Shne has 3 Golds and a bronze from her 4 races while setting 2 new OECS records
  • Kennice has 2 Golds and 2 silvers from her 4 races 
  • Mya has 2 Golds
  • Jamie 1 Silver

In the Boys events:

  • Alex has 2 Golds and 4 Silvers in his 6 races
  • Nikolas has a Gold and  a bronze
  • Shane has 2 silvers 
  • Tavonte has 3 bronze medals
  • Gerard has a Bronze and a Silver
  • Eltonte has a bronze.  

 

Many of our swimmers are continuing get PBs. We are very pleased to see that they are reacting well to the competition by improving their times

 

SVG Medal winners

Name Age group Event Medal Comments

Girls

Shne Joachim Girls 15-17 50m Breast Gold OECS Record
Shne Joachim Girls 15-17 50m Free Gold OECS Record
Shne Joachim Girls 15-17 100m Fly Gold
Shne Joachim Girls 15-17 100m Back Bronze
Kennice Greene Girls 8 & Under 100m Free Gold PB
Kennice Greene Girls 8 & Under 25 Back Gold PB
Kennice Greene Girls 8 & Under 25m Fly Silver PB
Kennice Greene Girls 8 & Under 50 Free Silver PB
Mya Defreitas Girls 9-10 400m Free Gold PB
Mya Defreitas Girls 9-10 200m Free Gold PB
Jamie Joachim Girls 8 & Under 100m Free Silver PB

Boys

Alex Joachim Boys 11-12 400m Free Gold
Alex Joachim Boys 11-12 50m Breast Gold PB
Alex Joachim Boys 11-12 200m Free Silver
Alex Joachim Boys 11-12 100m Fly Silver
Alex Joachim Boys 11-12 100m back Silver
Alex Joachim Boys 11-12 50m Free Silver PB
Nikolas Sylvester Boys 15-17 50m Breast Gold PB
Nikolas Sylvester Boys 15-17 50m Free Bronze
Shane Cadogan Boys 13-14 50m Breast Silver
Shane Cadogan Boys 13-14 50m Free Silver PB
Tavonte Forde Boys 9-10 200m Free Bronze PB
Tavonte Forde Boys 9-10 50m Fly Bronze
Tavonte Forde Boys 9-10 50m Free Bronze PB
Gerard Geowarsingh Men 18 & Over 400m Free Bronze
Gerard Geowarsingh Men 18 & Over 50m Breast Silver PB
Eltonte Leonard Boys 9-10 400m Free Bronze